Урок розвитку писемного мовлення. Написання твору "Прихід весни" (4 клас)
12.05.2016, 18:01
Тема:Написання твору «Прихід весни» Мета: закріплювати знання учнів про будову тексту; за допомогою художніх засобів, зразків усної народної творчості та власних спостережень, поглибити уявлення дітей про найхарактерніші ознаки весни; вчити висловлювати свої думки в логічній послідовності, розвивати образне мислення, мовлення, творчі і естетичні смаки; збагачувати активний словник школярів. Виховувати вміння відчувати красу рідного слова, любов до рідної природи, охайність у виконанні письмових робіт. Обладнання: ноутбук, плазмовий екран, малюнки, ілюстрації, опори для висловлювань; план твору; грамзапис музичного твору П.І.Чайковського; словники; індивідуальні картки; пам’ятка. Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок учнів. Хід уроку І Організація класу.
Привітання
Доброго дня, українській землі
Гарного дня, дорогі вчителі!
Вдалого дня тобі, друже, за партою!
Будьмо щасливі всі, ми цього варті!
Психолого-емоційний настрій
Подивіться один на одного, посміхніться привітно. Посміхніться до мене. Сідайте, будь ласка!
ІІ Мотивація навчальної діяльності Учень: Є у нас предмет чудовий,
Урок української мови
Сьогодні ми раді вітати всіх вас
І дякуєм всім, що прийшли ви до нас. 2.1 Вступне слово вчителя
- У нас особливий урок української мови – це урок розвитку писемного мовлення. По дорозі до школи я зустріла цю незвичайну дівчинку, вона хоче вам загадати загадки (дівчинка у костюмі весни) 2.2. Робота над загадкою А) Весна: Привітання журавля Я пробуджую поля, Небеса і ручаї Та заквітчую гаї. І усякий мене зна, Відгадали? Я … (Весна) (дівчинка сідає за парту)
На землю прийшла весна
Що змінилося у природі з її приходом?
б) Учні називають весняні прекмети, які встигли помітити
- Сонечко пригріває
- Дні довші, ночі коротші
- Ранки і вечори стали теплішими
- Починають повертатися птахи з теплих країв
- З’являються перші весняні квіти ІІІ Оголошення теми і мети уроку
- Сьогодні ми поринемо у красу весняної природи, відчуємо пахощі весни, красу цієї пори року. Поети оспівували красу цієї пори у віршах.
- Згадайте твори поетів про весну які ми вивчали на уроці читання. 3.1 Діти зачитують уривки вивчених творів.
- У вірші « 4 пори року» Н.Забіла про весну написала так:
Весела, гарна й кучерява
маленька дівчинка Весна
біжить, сміється, сіє трави
і пісня ллється голосна.
Наша землячка Марійка Підгірянка у вірші «Співанка про місяці» говорить:
Березень – місяць льоди поломить, Весняну пісню річка задзвонить
Квітами квітень усіх привітає, Усі садочки порозквітає
Гей, травень прийде у дні чудові, Просетелить всюди трави шовкові.
Композитори створювали весняну музику, художники змалювали весняну красу. І ми з вами будемо вчитися писати твір про весну, про її прихід. Тому і назва твору «Прихід весни»
Що означає писати твір? (Це значить творити, працювати творчо, красиво і правильно висловлювати свої думки)
А для того, щоб писати твір про весну, треба підібрати такі слова, які допоможуть розповісти про цю чарівну пору року.
3.1 Завдання уроку
- Перед вами стоять такі завдання:
Не тільки дивитися, а й бачити;
Не тільки слухати, а й чути;
Запам’ятовувати, міркувати, розповідити.
3.2 Ознайомлення з планом уроку
- Наш урок, це урок творчості, натхнення, добра й радості. Пропоную такий план дії:
1. «Увіти» в курс справи
2. Утворити асоціативний кущ
3. Звітування груп
4. Проекція фотопанорами
5. Розкрити кольори весни
6. Фізкультхвилинка
7. Написати твір
8. Підбити підсумки
- Ви ознайомились з планом та завданнями уроку.
- Чого ви очікуєте від цього уроку? ІV Вправа у доборі асоціативного ланцюжка. Утаорення асоціативного куща.
Погланули у вікно, пригадали, що ми вже бачили і спробуйте назвати слова-іменники, які асоціюються з цим словом.
V Актуалізація опорних знань і дій учнів, необхідних для творчого рішення поставлених задач.
5.1 Презентація роботи груп.
- Готуючись до сьогоднішнього уроку ви провели велику дослідницьку роботу. Для цього наш клас було поділено на три групи.
- Зараз ми послухаємо звітування груп. І група. - Ми «Природознавці» досліджували, які зміни відбуваються в природі навесні і хочемо про це вам доповісти.
Летить на сушу і на море
Повітря чисте і прозоре.
У полі теплий вітер віє,
А небо угорі синіє.
Веселе сонечко розквітло
Ласкаве, лагідне і світле
Біжить струмок, пустун маленький,
І голосок його тоненький
Дзвенить дзюркоче без кінця
Струмок вітав свою сестричку
Прозорі хвилі влив у річку ІІ група. – Наша група «Дзвінкоголосих» досліджувала життя у пташиному царстві. Послухайте про нашу роботу.
Вертаються пташки додому,
До рідних місць: садів, лісів…
Прилетіли шпаки, дорогі співаки,
Прилетіли весну зустрічати…
Малесенька ластівка зранку мені
Співає, щебече пісні весняні.
Линуть в небі журавлі,
А курлчуть до землі… Линуть сірмим ключами, Відмикають білі брами.
В небі жайворонки в’ються
Заливаються – сміються, І щебечуть, і співають, І з весною всіх втають. ІІІ група. – Група «Усмішка» поринула у чарівний світ квітів. Адже квіти – це усмішка землі. Що ми побачили, ви зараз почуєте.
Весна величний гімн співає,
І все навколо розквітає.
У проміннях сонці ніжних
Білий росяний підсніжник Раптом блиснув з-під листка
І барвінком, і рутою,
І рястом квітчає Весна землю, мов дівчину Тарас Шевченко
А ось і проліски розквітли,
Дарують нам небесне світло.
Ось мати-й-мачуха цвіте –
Бо жовті сонечка малі Розсипались по всій землі.
Підсумок учителя
Гарно ви попрацювали, провели велику дослідницьку роботу. Отже, недаремно ми з вами ходили на екскурсію в природу, малювали пейзажі.
VІ Колективна робота над підготовкою до складання твору.
Під час екскурсії ми спостерігали за змінами в природі з приходом весни, як прокидається весна разом з сонечком, весняними квітами, відображали весну на папері на уроках образотворчого мистецтва. Природа прокидається від сну. На землі є також ранок року – це початок весни.
6.1. Діалог - Під час екскурсії я підслуха розмову між Андрієм і Лізою. Я хочу, щоб і ваші однокласники почули цей діалог.
1. – Яка пора року прийшла у наш край?
- Красуня-весна прилетіла на нашу землю.
2. – Що принесла весна-красна?
- Вона подарувала радість і тепло.
3. - Які зміни відбулися в природі?
- Сонечко піднялося високо і зігріває все навкруги. Потекли струмочки з гір. Небо заясніло, пташки повертаються додому.
4. – Яким кольором можна намалювати весну?є
- Кольори у весни світлі і чисті, радісні і теплі. Багато жовтого, бо сонячно, ще трохи зеленого і голубого. 6.2 Розфарбовування весни «кольоровими» словами.
- А тепер ми з вами підберемо для опису слова, які допоможуть влучно передати ознаки цієї пори року. 6.3 Добір дієслів, прикметників до поданих іменників
- На які питання відповідають дієслова?
- На які питання відповідають прикметники?
- Що нам дають прикметники?
(Прикметники допомагають описувати картини, впізнавати предмети, змальовувати зовнішність, складати описи, писати твори)
Першим ви назвали сонечко. Якого кольору це слово? (Жовтого)
От ми і підійшли до написання твору. Зараз ми спробуємо скласти усний твір.
У цьому вам допоможе план твору.
7.1 Ознайомлення з планом твору. План
Перші прикмети весни
Розквітає земля
Птахи поспішають додому
Для чого потрібен план ? (Щоб у послідовній формі передати зміст твору)
Пригадаємо з яких частин складається текст?
Як пишемо кожну частину?
Спробуєте усно відтворити прихід весни.
7.1 Правила написання твору VІІІ Фізхвилинка
Повертаються над лісами дикі гуси. Зустрічаємо їх поглядом і усмішкою. (пауза для очей);
Налетів легенький вітерець (подмухали на ручки);
Захитали головами підсніжники (нахилили голови ліворуч, праворуч);
Зашелестіли гіллячка дерев (потерли долоньки одна об одну)
Підніміть руки вгору, підставте долоньки уявному сонкчку. Воно пощипує ваші пальчики, готує вас до роботи.
Урок продовжується.
ІX Самостійне написання твору.
Приступимо до написання твору.
Я пропоную вам три види завдань.
І гр. Самостійно складає твір, послідовно викладаючи зміст (біла смужка)
ІІ гр. Пише твір за загальним планом і словничком (синя смужка)
ІІІ гр. Поширюють речення за словами з довідок (червона смужка)
Музика, яка буде звучати, надасть вам творчого натхнення.
X Презентація робіт
Зачитування творів учнями. XІ Підсумок уроку
РЕФЛЕКСІЯ